Нині туберкульоз хвороба не лише ув’язнених, алкоголіків і бомжів. І не лише бідних. Заразитися ним може будь-хто, адже інфекція передається як грип.
Як уберегтися від цієї біди, і чи можна це зробити у нашому сьогоднішньому непрогнозованому житті? Про це і не тільки читайте в інтерв’ю заслуженого лікаря України, районного фтизіатра Н. І. КЛИМОВИЧ.

- Ніно Іванівно, медики постійно нагадують, що будь-яку хворобу легше попередити, аніж лікувати її, коли вже втрачено дорогоцінний час?
- Так. Це стосується і туберкульозу. Щоб там не говорили, сьогодні єдиним способом виявити дітей, схильних до цього захворювання, залишається проведення проби Манту. Робити це вкрай необхідно, адже клінічні прояви туберкульозу у дітей практично не залишають їм шансів на життя. Дається взнаки слабка опірність дитячого організму цій небезпечній хворобі.
Останнім часом дехто з упередженням ставиться до проведення усіляких щеплень. Повідомлення засобів масової інформації про окремі ускладнення, незрозумілі дії бізнесових кіл щодо закупівлі необхідної вакцини ускладнили і так непросту ситуацію з усім цим. А йдеться ж бо про головне - здоров’я.
- У більшості своїй наші люди безпечні і досі не навчилися цінувати свого життя.
- На жаль. Щоб виявити туберкульоз на ранніх стадіях, а захворювання в цей період часто безсимптомне, дорослим рекомендують регулярно проходити флюорографічне обстеження. Та безпечність наших людей інколи вражає.
Регулярно в населених пунктах району працює пересувна флюорографічна установка з Рівного. Районна лікарня виділяє кошти, аби оплатити обстеження людей, приїздять фахівці, однак не всі сельчани поспішають скористатися такою можливістю і пройти безкоштовно необхідне обстеження. Щоразу під час таких перевірок попередньо виявляють хворих. Добре, якщо така людина одразу ж звертається у медичний заклад для дообстеження, а потім починає лікуватися. Але є й такі, які всіляко ухиляються від цього. Цьогоріч в одному із сіл району було виявлено хвору молоду жінку. Кілька тижнів довелося витратити медикам разом із представниками місцевої влади, аби домогтися, щоб вона приїхала у тубдиспансер. Направили її на лікування в Рівне. І що ж? Побула там кілька днів і зникла у невідомому напрямку. Така людина не лише не дбає про своє життя, а й з часом, коли хвороба прогресуватиме, стане джерелом інфекції для інших. І найперше – для своїх рідних.
- Чи є змога на законодавчому рівні вплинути на тих, хто не хоче лікуватися, ставлячи під загрозу і наше здоров’я?
- Згідно із Законом, хворий не має права відмовитися від лікування. Та якщо він ухиляється, дієво вплинути на нього не можна. Лікарень для примусового лікування таких хворих немає. І допоки на законодавчому рівні цю справу не буде врегульовано, всі ми - і здорові, і хворі ходитимем разом.
- Зростанню захворюваності на туберкульоз сприяють, безумовно, і складнощі сьогодення.
- Звичайно. Серед хворих чимало тих, хто повернувся із ув’язнення, п’яниць, бомжів. А ті, що їздять на заробітки? Більшість з них живуть в непристосованих приміщеннях, абияк харчуються і водночас важко працюють. Можливості ж людського організму не безмежні.
Не можу не відзначити і того, що серед частини населення побутує думка, мовляв, хворіти на туберкульоз соромно. Тому й не звертаються своєчасно до лікаря за допомогою, сподіваються, що минеться. Приходять на прийом вже аж тоді, коли дорогоцінний час втрачено і шлях до одужання стає доволі довгим.
- І який він, цей шлях?
- Лікування тривале: щонайменше півроку. Наші хворі лікуються стаціонарно в Острозі чи в Рівному. Всі основні медикаменти вони отримують безкоштовно, за все ж інше, а його чимало, доводиться платити. Скажімо, один рентгенівський знімок коштує 14 гривень. А гроші сьогодні є не в усіх. До того ж, потрібне повноцінне харчування, вітаміни, які нині коштують недешево. Після проведеного курсу лікування хворі мають змогу безкоштовно відпочити в санаторіях відповідного профілю. Але навіть і за таких умов можуть поїхати туди не всі. Така наша реальність.
- Найчастіше туберкульоз вражає легені. А чи є випадки уражень інших органів?
- Туберкульоз вражає всі органи. Кістки, нирки. Маємо хворого на туберкульоз очей тощо. Насамкінець хочу ще раз нагадати: туберкульоз - хвороба підступна. І чим скоріше буде виявлене захворювання, тим легше його лікувати. Звісно, за умови, якщо людина хоче цього сама.
- Дякую за інтерв’ю. Будемо сподіватися, що люди наші врешті-решт зрозуміють, що безпечність може дорого коштувати, надто ж якщо мова йде про здоров’я і навіть життя.
Розмовляла
Тамара ОКРУШКО.



Comments are now closed for this entry